Zamanla Her Şey Düzelir Mi?

151
Zamanla Her Şey Düzelir Mi?
ads

Zamanla Her Şey Düzelir Mi?

Sevdiğiniz birini mi kaybettiniz? Zamanla Her şey düzelir. Önemli bir ilişkiyi bitirdin mi? Zamanla Her şey düzelir. Sıkıntılı bir olaydan kurtuluyor musunuz veya önemli bir kaybın yasını mı tutuyorsunuz? Zamanla Her şey düzelir.

Bunun ne kadar basit ve umut dolu olduğunu biliyorum. Zaman, kesinlikle iyileşmede önemli bir rol oynar, ancak herkesin her olaydan sonra söylediği ima ettiği koşulsuz, büyülü iksir değildir.

Hepimizin başından geçmiştir. Hepimiz bizi iliklerimize kadar yaralayan o kalp kırıklığını, kavgayı ya da ilişkiyi yaşadık. Hepimiz aynı tavsiyeyi daha önce duymuşuzdur. Zamanla Her şey düzelir.

Çünkü zaman, yaşanan her olaya çare olmaz lakin olayın soğumasına yardımcı olur. Üzerimizdeki o ağır yükün, etkinin hafiflemesinde önemli bir rol oynar. En başta, bize başımıza gelen olayı daha gerçekçi, duygularımızdan daha bağımsız değerlendirebilme olanağı sağlar.

Bu çok önemlidir. Çünkü olay ne kadar tazeyse ve biz ona ne kadar yakınsak, onun etkisi altında o kadar çok kalırız ve onu olduğundan çok daha büyük, çok daha kötü ve içinden çıkılmaz olarak görürüz. İşte bu aşamada zamana ihtiyacımız vardır.

Sahte umut gibi görünen ‘’Zamanla Her şey düzelir’’ cümlesinin aslında beynimizin neden zaman içinde olayları farklı görmemizi sağladığına dair bilimsel bir açıklaması olabilir.

Bilinçaltı farklı şekillerde kodlanır. Uzun süreli anıları kodlamamızı sağlayan şey bilginin ne kadar anlamlı olduğunu düşündüğümüze bağlıdır.

Güncel olaylar birkaç ay gibi kısa süreli hafızalarımızda kalabilirken, bir müddet sonra uzun süreli hafızalara doğru yol alırlar veya biz onlarla olan bağlantılarımızı zayıflatır ya da unuturuz.

Bunu ilginç kılan şey bu sürecin nasıl gerçekleştiğidir.

Bu, beynimizin anılarımızı nasıl hatırladığımızı sürekli olarak yeniden yapılandırdığı ve bu nedenle bazı alayları tam olarak olduğu gibi hatırlamadığımız anlamına gelir. Bu bize olayları daha net görebilmek için uzaktan değerlendirme şansı verir.

Ancak sanılanın aksine iyileştiren şey zamanın kendisi değildir. Zaman iyileştirmez. İyileştiren o zaman içerisinde yaptıklarımızdır.

Zaman yarayı iyileştirmez. Onunla yaşamayı öğretir.

Zaman bazı yaraları iyileştirir ama izleri kalır.

Nihayetinde, sevdiklerimizi kaybetmekten yaşadığımız kalp acısını ortadan kaldıran Allah’ın lütfu ve sevgisidir. Evet, Allah’ın lütfunu almak için zaman önemlidir. Ancak Allah’ın rahmet ile hem iyi hem de kötü zamanlarda seviniriz.

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]