Sosyal Medyanın Etkisi Mutlu Gözükmek Zorunda mıyız?

241
Sosyal Medyanın Etkisi Mutlu Gözükmek Zorunda mıyız?
ads

 Mutlu Gözükmek Zorunda olmak

Birçok şey için çabalıyoruz mutluluğu elde etmek için. Her gün bir şeylerin peşinde koşturuyoruz. Yeter ki ona ulaşalım, yeter ki o bizim olsun. Ona ulaştığımız zaman tamamlamış olacağımıza inanırız. Bu duyguya sahip olmak da bizi mutlu eder. Bu duyguyla birçok şeyin peşinde koşarız. Bunlardan biride mutluluktur.

İnsanlık tarih boyunca mutlu olmanın her zaman peşinden koşmuştur. Mutluluğun yolunu ve sırrını aramıştır. Ama günümüzde mutluluk arayışı artık bambaşka bir hal almaya başladı. Mutluluk, bir gayeden çok, hepimiz için bir zorunluluk oldu.

Çünkü mutlu olmak zorundayız ve her şeyin olumlu yanını görmeliyiz. Şayet biz mutsuzsak vay halimize. Çünkü mutsuzluk kaçmamız, hiçbir zaman hissetmememiz gereken bir duygu olarak algılanmaya başlandı.

Kendimizi sadece mutlu etmeye zorlarsak, robotlaşmış olur ve insan olmaktan çıkarız. Hüzünde mutsuzlukta aynı mutluluk gibi en temel duygularımızdan biridir çünkü.

Mutsuzluk, kaçınmamız gereken bir duygu değil, aksine dinlememiz, bize vermeye çalıştığı mesajı anlamaya çalışmamız ve gerektiğinde üstesinden gelmemiz gereken ama en önemlisi kabullenmemiz gereken bir duygudur.

Bazen bizi mutluluğa götüren şey içimizdeki mutsuzluktur. O mutsuzluk ya da o memnuniyetsizlik bizi mutluluğa götürür. Harekete geçmemizi sağlayan, bir şeyleri görmemizi sağlayan bazen o mutsuzluk duygudur. Bazen de tam tersi mutluluk, mutsuzluğa neden olur.

Unutulmamalıdır ’ki sürekli bir mutluluk arayışı, mutluluğun sürekliliğine olan inancımız ve ihtiyacımız, mutsuzluğun en kısa ve kestirme yoludur.

Açıktır ki, hepimizin bu hayatta, zorluklara rağmen güzel anlara, neşeye ihtiyacımız ebetteki vardır. Ancak belirli koşullar altında ve belirli zamanlarda.

Her insan hak ettiğine sahiptir.

Çoğu zaman hayatlarımız karmaşık görünür. Bunaltıcı olabilecek şeylerle o kadar çok uğraşırız ki. Mutluluğu bulmanın bir yolu, hayatınızı mümkün olan her şekilde basitleştirmektir.

Hayat doğası gereği karmaşıktır, ancak hayatımızı basitleştiren seçimler yapabiliriz. İşleri daha basit hale getirmenin bir yolu, kendimizi hayatın doğal akışına bırakabiliriz.

Mutluluğa ulaşmanın önündeki en büyük engel de çok hızlı bir şekilde birçok şeyi başarmayı istiyor oluşumumuzdur. Hedeflere sahip olmak ve başarılı olmak için motive olmak çok güzeldir. Her şeyi bir anda başaramazsın. Hedeflere ulaşmak için doğal olarak üzerimizde baskı oluşturan hızlı tempolu bir dünyada yaşıyoruz.

Her şeyi yapabilmeyi ve buna bir anda sahip olmayı bekliyoruz. Başarıya ulaşmanın zaman aldığının unutulmaması gereklidir.

Mutluluğu elde etmek kolay değildir, ancak mümkündür. Sonuç olarak, mutluluğa ulaşmanın ilk adımı mutsuz olduğunuzu kabul etmektir. Anahtar, gerçekle yüzleşmek ve sizi neyin mutsuz ettiğine bakmaya başlamaktır. Düşmanını tanı ki onunla savaşabilesin.

Mutlu insanlar içinde bulundukları koşullar tarafından rehin tutulmazlar ve mutluluğu insanlarda veya malvarlığında aramazlar.

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]