SOSYAL MEDYA KARİYER HAYATINI NASIL ETKİLİYOR?

80
SOSYAL MEDYA KARİYER HAYATINI NASIL ETKİLİYOR?
ads

Sosyal medya bugün hayatımızın her yerinde; ancak sosyal medya mecralarını aktif kullanıyorsak kariyerimizi tehlikeye sokacak birtakım sorunlar çıkması da kaçınılmaz. Sosyal medya kullanımı her geçen gün biraz daha artarken, dijital dünyanın hayatımızdaki yeri de giderek artıyor. Sosyal ağları etkili bir şekilde kullanmak bilgi edinme amaçlı yapılıyor ise kişiye büyük bir artı sağlarken, bilinçsizce yapılan paylaşımlar iş hayatını tehlikeye sokabiliyor.

İşe alım sürecinde sosyal medya hesaplarının önemi artık eskisinden çok daha belirleyici ölçüde büyük; çünkü adayla ilgili detaylı bilgi edinilmek istendiğinde sosyal medyadaki profillerine de göz atılıyor. İşverenler tarafından incelenen sosyal medya hesaplarında paylaşılan bir şey işe alım kararını etkileyebiliyor.

NE Paylaştığımıza DİKKAT Etmek Zorundayız

Sosyal mecralarda paylaşım yaparken birtakım etik ve ahlaki kuralları göz önünde bulundurman ve özel hayatını her detayıyla paylaşmaman gerekiyor. Özel hayatını sosyal ağlarda paylaşmayı seven biriysen en azından gizlilik ayarlarına dikkat etmende fayda var. Şiddet içeren paylaşımlar, siyasi propaganda veya tutum belirten içerikler seni zor duruma sokabilir. Bu tip paylaşımlar yaparken oldukça dikkatli olmalı ve paylaşımlarının verdiği mesajı iyi analiz etmelisin.

Sosyal Medyayı Hangi Sıklıkla Kullanıyorsun

Sosyal ağlarda ne sıklıkla paylaşım yaptığın da yine insan kaynakları uzmanları tarafından incelenen bir detay. Sık paylaşım yapanların sosyal medya bağımlısı olabileceği ve mesai saatlerinde de sosyal medyada vakit geçirebileceği kanısına varılabiliyor. Ayrıca iş dışında yaptığın aktiviteler, psikolojin ve kendine ayırdığın zaman da yine yaptığın paylaşımlarla kendini ortaya koyuyor. Hatta kimleri takip ettiğin bile sana dair önemli ipuçları veriyor. Şunu diyebilirsin: “Şirketin işi mi yok benim sosyal medyamı takip edecek?” Evet, çünkü işi sensin.

Artık iş hayatın boyunca sergilediğin kimliğinle sosyal medya kimliğin örtüşüp örtüşmediği sandığından çok daha önemli hale gelmiş durumda. Sosyal medya kimliğin, nüfus cüzdanın gibi oldukça önemli. Hem yaşamın hem de iş hayatın için doğru adımlar atmanda sosyal medyanın da önemli oldukça büyük.

Elbette tüm bu anlattıklarımı işe alım sürecinde değerlendirmeye almayan kurumlar mevcut; ancak sosyal medya alanında katı politikaları olan kurumlar da azımsanmayacak ölçüde.

Kısacası ne yapmak istiyorsan, hesaplarını da ona göre yönet. Sosyal medya hesaplarının da kimliğinin yani senin bir parçan olduğunu unutma.

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]