PANDEMİ İŞ HAYATINDA NELERİ DEĞİŞTİRDİ

88
PANDEMİ İŞ HAYATINDA NELERİ DEĞİŞTİRDİ
ads

C:\Users\Acer\Desktop\kocaeli resimler\blok\pandemi.jpg

İş yerleri salgın döneminde nasıl bir sınav verdiler? Bu salgın sürecinde öne çıkan farklı uygulamalar oldu mu? Evden çalışma modeli verimli oldu mu? İşte tüm bu sorulara yanıt olabilecek nitelikte bir yazı…

Salgın ile birlikte çalışma hayatı da tamamen değişti. Pek çok çalışan evden çalışmaya geçerken, bazı şirketler evden çalışma ve esnek çalışma modellerini kalıcı hale getirdi. Salgından sonraki iş hayatında fiziksel birlikteliğin daha az olduğu, toplantıların uzak bağlantı yoluyla yapıldığı, temizliğin ana gündem maddelerinden biri olduğu ve yeni çalışma modellerinin çalışan ve işveren arasında görüşülerek hayata geçirildiği bir süreç bizi bekliyor. Toplumun ihtiyaçlarına uygun yeni bir iş hayatı başlıyor” diyor.

İş yerleri salgın döneminde nasıl bir sınav verdiler

C:\Users\Acer\Desktop\kocaeli resimler\blok\salgın.png

Türkiye’deki şirketleri ele aldığımızda salgına bu süreçte üç farklı tepki verildiğini gördük. Bazı işyerleri salgının başlamasıyla birlikte talep düşüşü dolayısıyla da gelir kaybı yaşadılar. Bu durumdaki kurumlar salgının işlerini vurmasıyla birlikte hayatta kalma sürecine geçtiler ve zorlu bir mücadelenin içine girdiler.

Bazı şirketler ise çok büyük bir talep artışını ve iş yoğunluğunu aynı anda yönetmek zorunda kaldılar. Sağlık, gıda ve kargo hizmetleri gibi alanlarda çalışan bu şirketler belki de en zorlu mücadeleyi verdi.

Bazı firmalar ise salgın sürecine finansal olarak daha tedarikli yakalandı. Genellikle çokuluslu, geliri birden fazla kaynağa dayalı, salgından direkt etkilenmeyen alanlarda çalışan ya da finansal güçleri nedeniyle kayıpları telafi ederek, farklı gelir kaynakları sağlayabilen bu şirketler dönemi daha rahat yönetebildiler..

Pandemi süreci tabii ki benzersiz bir süreç. Devletimizin aldığı önlemler de genel olarak baktığımızda başarılı çalışmalar gerçekleştirildi.

Evden çalışma verimi arttırdı mı?

Yeterli teknolojik altyapıya sahip ve gerekli eğitimlerini tamamlayan şirketlerin evden de ofisteki gibi hatta daha verimli çalıştıklarını görüyoruz. Yapılan bir araştırma evden çalışanların her ay 1,4 gün daha fazla çalıştığını ve bunun da yılda 3 hafta gibi bir süreye denk geldiğini gösteriyor. Ayrıca araştırma şirketi Valoir’in 2020 Uzaktan Çalışma Araştırması’nın sonuçlarına baktığımızda uzaktan çalışmayı deneyimleyen çalışanların yüzde 86’sı üretkenliklerini mükemmel veya iyi olarak tanımlarken gelecekte de uzaktan çalışmaya devam etmek isteyenlerin oranının da yüzde 40’tan daha fazla olduğunu görüyoruz.

Evden çalışma sürecinin sonunda ellerindeki verileri değerlendiren şirketlerden evden çalışmaya devam etme kararı alan ya da ekiplerini dönüşümlü olarak evden çalışmaya teşvik eden birçok kurum var. Örneğin Google, evden çalışma uygulamasını Temmuz 2021’e kadar uzattığını açıkladı. Twitter ise evden çalışması mümkün olan çalışanları için süresiz olarak uzaktan çalışabilmelerine izin verdi.

Pandemi sonrası çalışma hayatı nasıl olacak?

Pandemi sonucunda iş hayatında genel kabul görmüş konuların temeli sarsıldı. Bu sebeple de hem çalışanlar hem de şirketler, ofis, çalışma yöntemi, işin kendisine yüklenen anlam ve mesai gibi kavramları yeniden düşünerek iş dünyasının doğrularını baştan tasarlamaya yöneldiler.

Önümüzdeki dönemde iş hayatında fiziksel etkileşimin daha az olduğu, toplantıların teknolojik çözümlerle uzaktan bağlantı yoluyla yapıldığı, sağlığın ana gündem maddelerinden biri olduğu ve yeni çalışma modellerinin çalışan ve işveren arasında görüşülerek hayata geçirildiği bir süreç bizi bekliyor. Aslında günümüzden daha demokratik ve uygar, toplumun ihtiyaçlarına uygun yeni bir iş hayatı başlıyor diyebiliriz.

Salgın sonunda ofisler nasıl olmalı

C:\Users\Acer\Desktop\kocaeli resimler\blok\ofisler.jpg

Eskinin ofislerine baktığımızda, toplantı odaları, özel ofisler, çalışma alanları, ortak kullanım ve sosyalleşme alanları gibi pek çok ünite görüyoruz. Geleceğin ofislerinde ise teknoloji ciddi bir rol oynayacak. İlk başta uzaktan çalışma modelleri yaygınlaştığı için ofislerin büyüklüğü azalacak ve özel ofislerden ziyade ortak çalışma alanlarına daha çok yer verilecek.

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]