Organik Yaşam

143
Organik Yaşam
ads

Son zamanlarda git gide bozulan ekolojik düzen, insanların geçirdikleri çeşitli hastalıklar, çevrenin gün geçtikçe doğal varlığını yitirmesi gibi etmenler artan nüfus sonucu insanların gıda üretimindeki verimi arttırmak için bulduğu çözümlerin bir parçası gibi görünmektedir. Nicel olarak daha çok ürün elde etmek için kimyasala başvuran insanoğlu, ürettiği bu ürünlerdeki sağlığı gün geçtikçe kaybetmeye başlamıştır.

Sahi öyle değil mi? Hepimiz sıklıkla dile getiririz değil mi çocukluğumuzda dalından kopardığımız elmanın elimizde kalan kokusunu, yediğimiz tavuğun lezzetini, giydiğimiz gömleklerin yıllarca eskimediğini. İçinde bulunduğumuz günlerde artan hastalıklarla doğal ürünlerin değerini bir kez daha anlar olduk. Bunun derde düşüldüğünde ise karşılaştığımız ilk kavram “organik” oldu. Bu yazımızda organik ürün ve faydaları, bu faydalarıyla daha sağlıklı bir yaşamın nasıl mümkün olacağı üzerinde durmak istedik.

En basit tanımıyla “ürünlerin herhangi bir kimyasal ve ilaç müdahalesine maruz bırakılmadan doğal döngüsündeki üretimidir” diyebiliriz. Bu tanım “ürünlerin çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden, toprak verimliliği ve gıda güvenliğini esas alan üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve kayıtlı olan sertifikalı bir üretim şekli” (ECS) olduğunu kısaca açıklıyor.

J. Paul’un “Consumer behavior and purchase intention for organic food” adlı makalesinde de belirttiği üzere tüketicilerin kendi sağlıkları ve çevre sağlığı konusunda bilinç düzeyleri arttıkça çevre ve çevrebilim dostu organik ürünlere olan ilgileri artmaktadır.” Bu durum da çevreyi ve kendi sağlığını düşünen bilinçli tüketicilerin organik yaşam tarzını seçmelerini net bir biçimde açıklar niteliktedir. Biz de “neden organik ürünleri seçmeliyiz?”in maddelerini sizler için sıraladık:

Organik ürünler, böcek ilacı, kimyasal gübre ve sentetik aşı ve katkı maddeleri kullanılmadan doğal yöntemlerle üretilir.

Kimyasal ilaçlar, hormon takviyeleri, nicelik olarak daha çok ürün alınmasına yardımcı olsa da fark ettirmeden sağlığımızı da elimizden alır. Bu yönüyle kimyasaldan uzak bir ürün zinciri sunan organik yaşam, vücutta gizlice büyüyen hastalıkların engellenmesine yardımcı olur. Zehirli kalıntılar içermez, dolayısıyla daha sağlıklıdır. Sentetik katkı maddeleri de içermediğinden besin değeri yüksektir. Bütün bunların yanı sıra genetiği değiştirilmiş gıda maddeleri olan GDO içermezler. Bu yönüyle de adını bile duymadığımız hastalıklara yol açan bu zararlı etkilerden kurtulmuş oluruz.Çevreye zarar vermez, doğal dengenin sağlanmasına yardımcı olurlar.

İnsanın ekolojik dengeye gün geçtikçe verdiği zararlar da göz önünde bulundurulduğunda bu yöntemin doğanın kendi özüne dönmesine de katkı sağlayabileceği aşikârdır. Satın aldığınız ürünün organik sertifika etiketi, onun aynı zamanda doğa dostu tarım yöntemleriyle üretildiğini de göstermektedir.

Hayvan haklarının korunmasına yardımcı olur.

Maalesef ki toplu üretim hayvanların hızlı üretmesine yol açmak için çeşitli ilaç ve kimyasallar kullanır. Bu yönüyle de üretimi arttırır. Organik ürünler ise hayvanların aşırı üretime zorlanmamasından ve doğal sürecinde ilerlemesinden yanadır. Bu yönüyle de hayvan haklarının savunulmasına destek olur.

Özellikle çocukların gelişimi için oldukça önemlidir.

Bugün yapılan pek çok araştırmada bebek mamalarında kullanılan maddelerin, çocukların gelişimi ve sağlığını olumsuz etkileyen faktörlere yer verilir. Organik mama ve gıdalar bebeklerinizin zeka ve bedensel gelişimini desteklerken bağışıklık sistemini de düzenleyerek onları geleceğe daha sağlıklı bir şekilde hazırlar.

Organik tekstil ürünleri bedeninizi de kimyasallardan korumanıza yardımcı olur.

Her gün istemeden de olsa birçok kimyasala hava ve ten yoluyla temas ederken organik tekstil ürünleri bu durum için içimize bir nebze de olsa su serpiyor. Günün tamamından cilde temas eden ürünlerin kimyasal madde içermemesi sağlığımız için atacağımız önemli adımlardan biri haline geliyor. Organik ürünler hiçbir kimyasal madde içermedikleri için de hem bebeklerde hem de hassas ciltlerde gönül rahatlığı ile kullanılabiliyor.

Kozmetikte kullanımı cilt için oldukça faydalıdır.

Başlıca problemlerimizden biri olan cilt bakımı ve kozmetik de organik yöntem ve ürünlerle çok daha sağlıklı ve güzel bir cilde kavuşmamıza yardımcı olur. Diğer kozmetik ürünlerinin aksine içinde yoğun kimyasallar içermez ve cilde hak ettiği değeri vererek doğal yollarla korur.

Diğer gıdalara oranla daha lezzetli ve sağlıklıdır.

Yazının başında da belirtildiği üzere hepimizin üzülerek anımsadığı o lezzetli meyve sebzeleri tekrar tatmak, organik gıdalarla mümkün. İçinde koruyucu madde, boya ve kimyasal bulunmadığından ve doğal süreç içinde yetiştiğinden gıdalar, öz lezzetlerini muhafaza ederler.

Bütün bu yönleriyle birçoğumuzun gıda ya da diğer ürünlerin en doğal ve sağlıklısını evlerimize taşımak için çaba sarf edip arayışa girdiğini biliyoruz. Bu amaçla çeşitli pazarları geziyor, özel marketlerin az bulunan reyonlarında vakit harcıyor, özellikle büyük şehirlerde organik ürünlere ulaşmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz. Bunlarorganik.com olarak hem sizleri sağlıklı ve organik ürünlerle yeniden buluşturmak hem de bu arayışınızı kolaylaştırmak amacıyla organik sertifikalı ürünleri tek bir sitede toplayarak evinize kadar göndermeyi amaçladık.

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]