Meditasyon zihinsel sağlığımı iyileştirebilir mi?

41
Meditasyon zihinsel sağlığımı iyileştirebilir mi?
ads

Meditasyon zihinsel sağlığımı iyileştirebilir mi?

Meditasyonun popülaritesi hızla artıyor. Meditasyonun kullanım sayısı göz önüne alındığında, bu yönelim anlamlıdır. İnsanlar kişisel gelişim, stres yönetimi ve rahatlama için meditasyon yapmaya başladılar.

Meditasyon genellikle odaklanmayı içeren zihinsel bir egzersizi ifade eder. Bununla birlikte, birçok farklı meditasyon türü vardır.

Araştırmalar, meditasyonun bize beyinde odaklanmayı ve düşüncelerimizin farkında olmayı öğreterek dikkati iyileştirdiğini göstermektedir.

Farkındalık, şimdiki zamana dikkat etmekle anlamlandırılır. Örneğin, dikkatli olmanın bir yolu, geçmişte nasıl hissettiğinize takılıp kalmak yerine şu anda nasıl hissettiğinize odaklanmaktır.

Meditasyon, akıl sağlığı bakımı için her şeyin sonu değildir. Bununla birlikte, bir tedavi görmek veya ilaç almak istemeyen hastalar için uygun bir alternatif olabilir.

Beynimiz vücudumuzdaki en büyük organı değil ama tüm vücut enerjisinin yüzde 20’sini kullanıyor.

meditasyon ile beynin yaşlanması arasında bir bağlantı ortaya koyarak, meditasyonun sağladığı zihinsel odaklanma ve esneklik gelişiminin korumaya yardımcı olabileceğini söylenmektedir.

Her ne kadar iyi şeyler için tasarlansa da, her şeyde olacağı gibi daha beter bir zarara da yol açabilir.

Özellikle ruhsal veya kişilikle ilgili birtakım sorunlar yaşayan insanlarda farkındalık hali endişe ve içinden çıkılamayan durumlara yol açabilir.

Meditasyondan ve faydalarından bahsederken meditasyonun karanlık yüzüne de dikkat çekerek, birtakım piskolojik sorunları olan kişilerde durumu daha da kötüleştirebileceğini belirtmekte fayda vardır.

Meditasyon Stres, kaygı, yüksek tansiyonu ve diğer ilişkili durumları tetikleyerek fiziksel ve akıl sağlığımıza da büyük zarar verebilir.

Meditasyonun yoğun ve özel bir pratik olduğunu unutarak, yalnızca ruhsal bir rahatlama sağlayacağını düşünmek, meditasyonun yol açabileceği zararları da görmezden gelmek anlamına gelebiliyor.

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]