Konforlu Yaşam Alanına Olan Bağımız

48
Konforlu Yaşam Alanına Olan Bağımız
ads

Konforlu Yaşam Alanına Olan Bağımız

İyi yaşam, kaliteli yaşam kavramları Son dönemlerde sıkça duyduğumuz, hayatımızın tümünü etkisi altına almış durumda. Özellikle Pandeminin başından itibaren, çoğu insan hayatını bu kavramlar doğrultusunda adımlar atmaya başlamış oldu.

Bu elle tutulur değişim, şu soruları da beraberinde getirdi. İnsanların bu alandan beslenmesi, hayatımızdaki hangi soruların çözümüme sebep olabilir.

Son yıllarda giderek yaygınlaşan iyi yaşam, kaliteli yaşam kavramlarının getirdiği bilinçsiz tüketim sorunu ciddi boyutlara ulaştı. Hatırlayalım, hayatımızın durma noktasına geldiği pandemi döneminde, insanların özlemini çektiği şey “bağ kurabilmek”, onları iyi hissettiren ise, hayatlarının daha “iyi” bir yer olmasına katkıda bulunabilmekti.

Tüm gayeleri bu doğrultuda gereksiz harcamalar yaparak birazda olsa mutlu bir ortamı sağlayabilmekti.

İster Y ve Z kuşağının bir bilinmezliğe karşı kendilerini koruma içgüdüsü diyelim, ister hayatımızdaki dengeyi kurabilme ve koruyabilme çabası…

İnsanların daha iyi bir yaşamı kişisel değerleri, sürdürülebilirliği daha fazla sorgulayabileceği bolca zamanı oldu. Tüm bu arayışa cevap vermeyen klasik hayat biçimimiz bize iyi yaşam kalitemize katkı sağlayamazdı.

Hayatımıza giren rahat bu kavramlar “iyi” yaşama duyulan ihtiyacın yansımalarıydı. Zira özellikle şu dönemde kendimizi daha “iyi” hissetmeye ihtiyacımız vardı.

İnsanların kendilerini şımartmasının lüks sayılmadığı bir hayat tarzından ziyade, yalnızca belirli bir kitlenin takip edebildiği “elit”  bir trende mi dönüştü?

Kaliteli yaşam gerçekten “iyi” hissetmekle ilgiliyse, bunun insanın içinde başlaması; satın alma gücüne bağlı olmaması gerekmez miydi?

Bu durum, normal hayat tarzımızın içini boşaltarak, tüketim toplumunu destekler bir hal almaz mı?

Adı üstünde “iyi” hissetmekle alakalı olmalı. “İyi hissedebilmek” için şunları da hatırlamamız gerekebilir: Anda kalıp derin bir nefes almak. Ve kendimize sormak: “Bugün kendini nasıl hissediyorsun?” Mahallenizde kısa bir yürüyüşe çıkmak, içinizi dökebilmek, daha önceden konuşmaya çekindiğiniz ya da fırsat bulamadığınız konular hakkında… Eninde sonunda, iyi yaşam, yâda diğer bir değişle kaliteli yaşam kendimize duyduğumuz, sevgi…

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]