KEKİK ÇAYININ FAYDALARI

112
KEKİK ÇAYININ FAYDALARI
ads

C:\Users\Acer\Desktop\kocaeli resimler\blok\kekik çayı.jpg

Kekik çayı

Özellikle korana virüs ile birlikte değeri biraz daha araştırılan kekik çayı Doğu medeniyetinde çok daha yoğun şekilde kullanılan kekik, baharat olmasının yanı sıra lezzetli ve faydalı yönüyle de bilinir. Özellikle doğal kekiklerin güzel kokusu dillere destan olurken hemen her etli yemekte mutlaka olmalıdır. Çorbalarda da kullanılan kekiğin hemen her sofrada bulunması da söz konusudur. Peki, son yıllarda bir hayli meşhur hale gelen kekik çayı nedir ve nasıl yapılır?

Peki Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Ev ortamında dahi kolaylıkla yapılabilecek kekik çayı, bin derde deva olarak tanımlanır. Mis kokulu olması, taze ya da kurutulmuş kekiklerden hazırlanabilmesi ve hızlı şekilde tüketilebilmesi de kekik çayının bilinenleri arasındadır. Hazırlığa başlamadan önce 2 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş kekik ile 2 su bardağı içme suyu lazımdır. Suyun çok daha fazla kullanımı halinde kekik oranı da aynı şekilde arttırılmalıdır. İnce kıyılmış kekik çok daha iyi bir seçim olurken kekik çayı nasıl yapılır için püf noktasıdır. İlk olarak suyun kaynatılmasıyla başlanır ve kekiklerin ilave edilmesi için ateşten alınır. Suyun kaynarken kekiklerin ilave edilmeye devam edilmesi tadının daha keskin olmasını sağlamaktadır. Kekik çayı faydaları tam olarak ortaya çıksın diye bu işlem yapılmalıdır. Sonrasında ise 10 dakikadan biraz fazla demlenmeye alınır. Süzgeçten geçirilmesiyle fincanlarda tüketilir.

C:\Users\Acer\Desktop\kocaeli resimler\blok\kekik çayı 2.jpg

Kekik Çayı Ne İşe Yarar?

  • Yemeklerden sonra hazımsızlık problemlerini geçirir.
  • Kış aylarında bronşit ya da benzer hastalıklara şifa niteliğindedir.
  • Kolon kanseriyle mücadele noktasında da düzenli kekik çayı kullanımı büyük işe yaramaktadır.
  • Romatizma ağrılarında kekik çayı etkili olurken burkulma hallerinde de kasılmalara iyi gelir.
  • Ağız kokusunun geçirilmesi için gargara yapılabilir.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Oldukça önemli hastalıklara karşı kekik çayının faydaları bulunmaktadır. Soğuk algınlığı durumları için kış aylarının vazgeçilmez içeceğidir. Akşam saatlerinde ise çok aşırı yemek tüketimiyle oluşan ağrı ve hazımsızlıklarda maden suyu görevini görür. Spazm ve mide kramplarını geçirir. Diş eti hastalıklarına iyi gelirken ağız içi iltihaplanmalarının oluşması sonrasında da hemen kekik çayı gargarası yapılabilir. A ve C vitamini bulunduran kekik çayı faydaları bağışıklık sisteminin güçlendirilmesiyle de açıklanır. Anksiyete önlemesi ve depresif durumlarının oluşmaması adına da kullanımı söz konusudur. Kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılan kekik çayı cilt bakımı noktasında da avantajlar sunar. Akne ve benzeri problemlerin geçirilmesinde söz sahibidir. Ayrıca kadınlarda regl dönem ağrılarının daha hafif atlatılmasında kekik çayı tüketimi rol oynar. Adet döngüsünün düzene girmesi içinde yararlanılabilir. Var olan birçok faydasıyla kekik çayı etkileri kullanımından bir süre sonra görülmektedir.

Kekik Çayının Zararları Nelerdir?

Günlük olarak rahatlıkla tüketilebilecek kekik çayının zararları birçok farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Çok büyük yan etkileri olmamasına karşın günde en fazla iki bardak kadar içilmelidir. Fazlası zararlı olurken sindirim veya kalp sorunlarıyla karşılaşılabilir.

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]