Karantinada mutlu ilişkiler nasıl sürdürülür?

37
Karantinada mutlu ilişkiler nasıl sürdürülür?
ads

Karantinada mutlu ilişkiler nasıl sürdürülür?

Pandemi karantinası başladığından beri hayatımızın birçok alışkanlığı değişti. Hepimiz bu ‘yeni normal’ ile gelen çeşitli alışkanlıkları dengeleyerek uyum sağlamak zorunda kaldık. Birçok insan için kolay olmadı ve bazıları karantinada sağlıklı ilişkileri sürdürmenin zor olabileceğini keşfetti.

Romantik ya da duygusal ilişkilerimiz genellikle hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, duygusal ve hatta fiziksel sağlığımız üzerinde büyük bir etkiye sahip oldukları bilinir.

Arkadaşlarımız ve ailelerimiz söz konusu olduğunda, yâda aile dışında birden fazla kişiyle tanışmak hâlâ mümkün gibi görünmüyor yeni normale göre. Kısıtlamalar biraz hafiflese bile, maske mesafe ve musluk kuralları devam ederken, Pandemiden önce yaptığınız birçok şeyi yapamayacağınız anlamına geliyor.

Unutmayın, iletişim sağlıklı bir ilişkinin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, aramaları ve sohbetleri planlamak için zaman ayırmak, duygusal bağlarınızı korumanın anahtarıdır.

Ayrı yaşamak ne kadar zor geliyorsa, sürekli bir arada yaşamak da zordur. Haftalarca karantinaya alınmak için belirli özgürlüğe sahip olmaktan çıkmış olabilirsiniz. Kiminle yaşıyor olursanız olun, arkadaşlarınız, aileniz veya bir eşiniz olsun, karantina hem sizi hem de ilişkinizi zorlayabilir. Kilit altında sağlıklı ve mutlu ilişkileri sürdürmek, birlikte yaşamanın karmaşıklıkların da gezinmek anlamına da gelebilir.

İletişim becerileri, herhangi bir güçlü ilişkinin ana parçasını oluşturur. Düşüncelerinizi, duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı tartışma ve açıklama yeteneği, tatmin edici ve güvene dayalı bir bağ oluşturmaya yardımcı olur. Tabii ki, aynı zamanda karşılıklı olarak uygulanması gereken bir şey, yani dinleme becerilerini de geliştirmek gerekiyor.

Dikkatli olmazsanız hayatınız bu karantina döneminde uzun bir pijama festivaline dönüşmeye başlar. Bu kulağa çekici gelse de, gerçekte sıkılmaya ve hayal kırıklıklarına neden olabilir.

Bazen, tüm gününüzü birlikte geçirdiğinizde konuşma bitebilir. Kabul edelim, karşınızdaki kişinin gününü zaten biliyor olma ihtimaliniz de var.

Hayat bugünlerde oldukça garip görünebilir, ancak bize yardımcı olan ilişkilerimizdir. Bu garip ve benzeri görülmemiş zamanlar, çoğumuzun karantinadan önce sahip olduğumuz şeylere özlem duymasına neden oluyor. Ancak bu memnuniyetsizlik duygusu, ilişkiler de dahil olmak üzere yaşamın birçok alanında olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]