İNSANLARIN SENİN HAKKINDA NE DÜŞÜNDÜKLERİNİ MERAK MI EDİYORSUN?

148
İNSANLARIN SENİN HAKKINDA NE DÜŞÜNDÜKLERİNİ MERAK MI EDİYORSUN?
ads

C:\Users\KÜRŞAT\Desktop\HABERLER\indirilenler\k,.jpg

Kanuni Sultan Süleyman’ın Dediği Gibi “Başkalarının senin hakkında ne düşündüğüne önem verirsen, her zaman onların tutsağı olursun.”

Sevilmek ve kabul edilmeyi istemek insan doğası olsa da, başkalarının onayını kazanmak için çok fazla çabalamaya kalkışmak sadece sağlıksız değildir, zayıflatıcı olabilir ve kendinden şüpheye yol açabilir.

Elbette, iletişimde olduğumuz kişilerin bizim ile ilgili düşünceleri konusunda endişelenmemiz normaldir, ancak bu ne kadar önemli olmalı?

Tersine, başkalarının düşünce ve görüşlerinden habersiz olmak da aynı derecede istenmeyen bir durumdur. Aslında, ‘duygusal zekâya’ sahip olmak, başkalarını nasıl etkilediğimizin farkında olmamızı ve düşünmemizi gerektirir.

Peki, bu bize ne kazandırır?

Başkalarına nasıl göründüğümüzle meşgul olmadan sağlıklı, olumlu bir öz farkındalık sürdürmek için çalışmayı kazandırır. Kendimizle rahat hissettiğimizde, insanların ne düşündüğü veya bizim için ne kadar enerji harcadığı konusunda endişelenmeyiz.

C:\Users\KÜRŞAT\Desktop\HABERLER\indirilenler\l.jpg

insanların sizin hakkınızda ne düşündüğü konusunda endişelenmemek:

Herkesi memnun edemeyeceğinizi ve herkesin sizi sevmeyeceğini anlayın. Herkesi memnun etmek için zamanınızı boşa harcamak yerine – çoğunlukla imkânsız olduğu için; ‘siz’ olabileceğiniz en iyi kişi olmaya çalışın. Bunu, kendinizi ve size özel becerilerinizi, yeteneklerinizi geliştirerek yapın.

İnsanların hoşuna gideceğini umduğunuz davranışlarınızı değiştirdiğinizde gerçek olmayan, gerçekte olmayan bir insana dönüşür ve kendiniz olmayı zamanla bırakırsınız. Oysa siz kendiniz olun. Başkalarına göre durum ve davranış benimsemeyin.

Birinin sizden beklediği davranışı değil eleştirinin farkında olun ve kendinizi ikinci kez hayal kırıklığına uğratmaktan kaçının.

Çoğumuz yaptığımız her şeyi herkesin yargıladığını hayal ederiz. Yaptığımız hataları aşırı analiz etme eğilimindeyiz, Açıkçası, inandığımızın aksine, daha az insan ne yaptığımızı veya nasıl yaptığımızı fark etmek için zaman ayırır veya ilgilenir.

Çoğu, çok meşgul ve çok fazla ilgi gösteremeyecek kadar kendi meşguliyetleri ile meşguldürler aslında, muhtemelen kendilerinin nasıl algılandığı konusunda endişeleniyorlardır.

Nasıl göründüğünden çok ne yaptığına odaklan. Dikkatini başkalarının sizi nasıl eleştirdiğine, yargıladığına veya değerlendirdiğine olan inandığınızdan uzaklaştırmak için, elinizdeki göreve ve yapmak istediğiniz şeyi başarmaya odaklanın. Bunu yaparken, yalnızca daha doğal ve akıcı hareket etmeyeceksiniz, karşınızdakini de anlar biçimde bir iletişim kurmuş olacaksınız. Sağlıklı bir benlik kavramı geliştirmeye çalışın. Çünkü doğru iletişim Sağlıklı bir benlik kavramı, kendinizi tanımayı, kendinizi kabul etmeyi / sevmeyi ve kendinize karşı dürüst olmayı gerektirir. Kim olduğunuzu bilir ve kabul ederseniz, hiç kimse kendinize olan temel inancınızı sarsamaz. Sağlam bir temele sahip olduğunuzda, insanların sizin hakkınızda ne düşündüğü konusunda endişelenmeyin. Kim olduğunuzu ve neler yapabileceğinizi zaten biliyorsunuz. Ayrıca, tüm insanların sahip olduğu aynı güçlü ve zayıf yönlere, hayal kırıklıklarına ve başarılara, hislere ve duygulara maruz kalan değerli bir insan olduğunuzu da biliyorsunuz – ve bu sorun değil.

Kuşkusuz, kendimiz hakkında objektif olmak zordur, bu yüzden hala başkalarının sizi nasıl gördüğüyle ilgileniyorsanız – ve gerçekçi olarak bir fikre sahip olmamız gerekiyorsa – güvendiğiniz aile üyelerinden veya arkadaşlardan olumlu ve yapıcı geri bildirim almalısınız.. İşte başkalarının ne düşündüğü konusunda çok endişelendiğinize dair bazı görüşler.

Eğer:

• Başkalarını memnun etmek için kişisel değerlere veya haklara aykırı davranmayı bırakın.

• bazen hayır diyebilmelisin

• Kişisel sınırlar koymalısın

• Başkalarının sizin hakkınızda söyleyebileceği her şeyi dinleyin yapıcı eleştirilere açık olun

• Karar vermekten korkmayın

Nihayetinde, başkalarının ne düşündüğü konusunda endişelenmek gerçekten de sıkıcı olabilir ve sonuç olarak hayatınızı tamamen ve özgürce yaşamaktan alıkoyabilir. Başkalarının düşünce ve görüşlerine bağlı kalırsanız, bu görüşlerin insafına kalırsınız ve bu nedenle gerçek benliğiniz ve var olma özgürlüğünüz kalmaz.

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]