İNSAN KAYNAKLARI İŞE ALIMDA NELERE DİKKAT EDER

67
İNSAN KAYNAKLARI İŞE ALIMDA NELERE DİKKAT EDER
ads

C:\Users\Acer\Desktop\kocaeli resimler\hikayeler\işe alım.png

Neredeyse yüzde yüz uyumlu olduğunuz bir işe alınmadığınız zaman olmuştur.

Peki, ama neden?

Doğru bir seçim olduğu her zaman kesin değildir. Bu işi iyi yapanlar kadar, analizleri doğru olmayan ya da yetersiz kalan kişiler de olabilir. Burada kendinizi işveren olarak geliştirmeniz son derece önemli. Birisi gelir birisi gelir mantığı sizi de yorar.

Neden kısmını irdelemeden evvel eğer siz görüşme aşamasında doğru enerjiyi sunmuş, yaratıcılığınızı ortaya koymuş ve özgeçmişinizle beraber ‘ben buyum’ dediyseniz, gerisini düşünmeyin. Bu durumlar kişilerin özgüvenlerinde azalma, stres ve nerede hata yapıyorum düşüncelerini getirir.

İnsan Kaynakları ya da işveren olarak elemanın karakterini anlamaya çalışın. Çünkü karakter her zaman iş ile bütünleşen özel bir durumdur. Girdiği ortamda enerjisini doğru yansıtan ve sizinle beraber aynı yolda yürüyecek olan birisine kolayca istediklerinizi aktarabilirsiniz.

C:\Users\Acer\Desktop\kocaeli resimler\hikayeler\başarı.jpg

Hobilerini öğrenin,

Kitap okuma alışkanlığı hakkında bilgi alın,

Hayallerini sorun, hedefini değerlendirin.

Önemli olan birisini işe almak değil, beraber o işle yürüyecek bir insanı bünyenize kazandırmanız önemlidir. Yüzeysel bir alım değil, insan kazanımı olarak bakacağınız görüşmeler daha faydalı olacaktır.

Unutmayın, karşınızda uzun süre iş arayan, yorulmuş ve kendisini açıklamaktan yorulmuş biri de olabilir. İş görüşmeleri hassastır ve bu konuda duyarlı olmanız kendi alanınız için son derece önemlidir.

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]