İletişimde Etki Oluşturmak

90
İletişimde Etki Oluşturmak
ads

Etkili İletişim İçin Ne Yapmalıyım?

İletişim, bilgi ve deneyim kazandıran, tavsiye ve komutlar veren ve sorular soran eylemleri içerir. Bu eylemler, bireysel iletişimcilerin yeteneklerine ve kabiliyetlerine bağlı olarak birçok biçim alabilir.

Bir mesajı oluşturmak için iki yaklaşım vardır.

Doğrudan ve dolaylı.

Doğrudan argümanları takip etmek daha kolaydır. Çünkü bir ana amaç üzerinden kurgulanır. Ardından destekleyici ayrıntılı cümleler sunarlar.

Dolaylı argümanlar önce ayrıntılı cümleler, sonra ana amacı sağlar. Her iki yaklaşım da önemli noktaları özetler ve iletişimin amacını ve içeriğini anlamayı kolaylaştırmak için başlıkları veya diğer biçimlendirme türlerini kullanır.

Aslında bir iletişim iklimi, bir ilişkinin sosyal tonudur. Bu iletişim İnsanların ilişkileri içinde birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğidir. Her ilişkinin kendi iletişim iklimi vardır.

Kısacası, olumlu bir iletişim iklimi, insanların kendilerini değerli hissettikleri ortamdır. Olumlu bir iletişim ortamında, insanlar başkalarını beğenen, takdir eden ve onlara saygı duyan olarak algılarlar – kendilerini değerli hissederler.

Buna karşılık, Olumsuz mesajlar olumsuz bir iletişim ortamı oluşturur ve sıklıkla kendini önemsiz veya hakarete uğramış hisseder ve öyle algılar.

Bazen bir mesaj, hedef kitleyi belirli bir seçimin veya hareket tarzının doğruluğuna ikna etmek içindir. Bu genellikle insanların fikirlerini değiştirmelerini içerir. Kanıt kullanımı ve mantıksal akıl yürütme, bu tür bir iknayı başarmak için etkili tekniklerdir.

İkna edici argüman genellikle bir eylem çağrısıdır. Bu tür konuşma, yalnızca inançları güçlendirmek ve vurgulamak için ilgiyi teşvik etmek veya bir izleyiciyi bir bakış açısına ikna etmekle ilgili değildir. Amacı, insanların bir şeyler yapmasını sağlamaktır (genellikle davranışlarını değiştirmek için). Harekete geçirici iletişim mesajları etkilemenin bir parçasıdır.

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]