Huzura Doğru Büyük Bir Adım…

198
Huzura Doğru Büyük Bir Adım…
ads

Huzur istiyorum…

Şu pandemi sıkıntılarından kurtulmaya çalıştığımız bu günlerde söylemek istediklerim hep içime. Hani Yunus Emre’nin dediği gibi ‘’bir ben var benden içeri’ kendime söylemek istiyorum, kendimi dinlemek, kendim ile bağlantıda kalıp biraz nefeslenmek, dışarıdan gelen bilgiyi bir süre görmezden gelmek istiyorum. Belki içimde olan biten ile biraz hemhal olmak istiyorum.

Pandeminin etkisiyle sanırım, zihin dilim kendini içsel bakım için kapatıyor. İç dünyamın bakım zamanı, insanlar böyle bir durumda kendi içlerine dönüyor. Kendi bağlantılarını kontrol ediyor. Kendini yeniliyor. İçlerindeki tozlar kalkıyor. Ve bazı parçalar değişiyor. Bizden çıkan sesler bu yüzden bazen anlamsız. Algılarımızda alıştığımız anlamların dışında başka bir yerde kendine yön buluyor. Meta programlarımızın ayarlarıyla oynanıyor. Yani bilinçaltımıza format atılıyor. Bazı değişiklikler yapılıyor İçimizde. Bu durum bizler içinse; dalgalanan duygular, anlamlandıramadığımız hisler, öfkeler, sevinçler belki de…

Sonra bu anlam veremediğimiz duyganlarımıza internet den çözümler arıyoruz. Her yaşın bir sendromu olduğunu öğreniyoruz. Kendimizden şüpheleniyoruz. Sonra Elektrik devrelerinde kısa devreler patlamalara sebep oluyor sanırım.

Mekanik bir yerden bakmak bazen iyi geliyor, görünmez olanı görünür, anlaşılması karmaşık veya yargılı olduğumuzu da “anlaşılır” kılıyor.
Ama en çok bağlantıyı, nasıl da her şeyin birbirine bağlı olduğunu ve nasıl bir sistem içerisinde olduğumuzu anlatıyor.

Peki ya hislerimiz? Peki ya Allah’ı bulacağız diye peşine düştüklerimiz? Peki ya duygularımız? Hepsi birer algı mı? Gerçek değiller mi?
Bir yanda yaşama dair güçlü hislerimiz ve deneyimlerimiz, bir yanda mekanik olmanın verdiği bu anlamsızlık!

İşte içimize olan kapanma bir düzelme çalışmasının parçası gibi.
Bu olurken içimizde neler deneyimliyoruz? Duygu durumumuz nasıl değişiyor?
Bu operasyon içindeyken rahat edebiliyor muyuz?
Çalışma yapanın da biz olduğunu bilip onunla beraber çalışmak.

Bizde durumlar böyle, sizde ne var ne yok?

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]