HANGİ MESLEĞİ SEÇMELİYİM

80
HANGİ MESLEĞİ SEÇMELİYİM
ads

‘Sevdiğin işi yaparsan ömür boyu çalışmazsın’ demiş Konfüçyüs, doğru mu dersiniz? Açık hava insanıysanız, her gün takım elbise giymekten, bir ofise gidip gelmekten, masa başında oturmaktan, öğle yemeği saatini, akşam mesai çıkışını beklemekten, rapor okumaktan, rapor yazmaktan, laf anlatmaktan, laf dinlemekten hiç hoşlanmıyorsanız… İnsan hayatının en önemli kararlarından biridir meslek seçimi. O kadar önmelidir’ki daha neyin ne olduğunu bilmediğin yaşlarda sorulur, küçük çocuğa ‘büyüyünce ne olmak istersin? ’diye Mezun olduğun bölümle ilgili iş bulmakta zorlanıyor, farklı alanlardaki iş fırsatlarına bakıyor olabilirsin. Peki, seçmeyi planladığın o iş sana ne kadar uygun…

Senin de bildiğin gibi her dönemin popüler bazı meslekleri oluyor. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağının bir gereği olarak da bilişim teknolojilerindeki hemen her pozisyon oldukça revaçta. Aynı şekilde satış alanındaki popülerlik de devam ediyor.

Her işin kendine göre gereklilikleri var. Bunun yanı sıra o işi yapacağın şirketin de ayrı bir kültürü ve iş yapış şekli var. İster meslek hayatının başında ol istersen de meslek değiştirme aşamasında ol bir işteki başarın, o işle ilgili gereksinimleri ne kadar karşılayıp karşılayamadığına bağlı. Bu nedenle karar vermeden önce çok iyi düşünmen gerek.

Sen İşini ne kadar seviyorsun?

Mesleğinde başarılı mı olacaksın yoksa sıradan mı olacaksın? Sorusunun cevabını bulmak için uzun yıllar beklemene gerek yok. Cevap için kendini tanıman yeterli.  İş hayatında birçok mutsuz mühendis, doktor, ekonomist vb. meslek sahibi kişi var. Birçoğunu bizzat tanıdım ve gözlemledim. Zekiler, fakat işlerini sevmiyorlar. Daha kötüsü çoğu bu durumu farkında değil. Sadece parayı o işten kazandıkları için işi benimsemişler. Yaptıkları iş, onları heyecanlandırmıyor. Bu nedenle de kendilerini geliştirmek ve daha fazlası için uğraşmıyorlar. Yaptıkları işi daha iyi yapmak için uğraşmayı bırakmışlar, hatta hiç başlamamışlar bile.

Bir şeyi severek yaparsan mutlu, aynı zamanda başarılı da olursun. Başarılı olarak gördüğün bütün insanların hayatlarına baktığında o işi büyük bir aşkla yaptıklarını, bitmeyen bir enerjiye sahip olduklarını görürsün. Bu enerji ve aşk, para kazandıkları için değildir. Bu noktada yaptığın işin ne olduğunun hiçbir önemi yok. Sen sevdiğin işi yap. Unutma ki sevgi de iki taraflıdır. İşin de seni sevmeli. Yaptığın işten iyi sonuçlar aldığında kendine olan güvenin artar. Yaptığın işi geliştirmek için daha çok uğraşırsın. Bu süreç hayatın boyunca da devam eder. Dolayısıyla mutlu olduğun işi yapmanın iki taraflı etkisi vardır. Başta kendini sonra da işi geliştirirsin. İşi iş gibi yapmadığın için de sana hiçbir zaman yük olarak gelmez.

Sen Hangi İşte Mutlu Olursun

Aklına gelen işleri düşün. Bu işlerde sahip olunması gereken bilgiyi mutlaka bir yerlerde öğrenirsin. Burada bir sorunun yok. Peki, o iş için gerekli beceri ve davranışlara sahip misin? Ya da o işin gerektirdiği yaşam stiline ayak uydurabilecek misin? İşte, kendine sorman gereken asıl soru bu!

Meslek seçimi yaşamımızın akışını belirleyecek en önemli tercihlerimizden biridir. Tereddüt yaşadığınızda çevrenizdekilerin size yardımcı olmadığını düşündüğünüzde kendiniz adına en doğru kararı verebilmek adına mutlaka sizin de mutlu olabileceğiniz bir iş seçmeli ve ona göre tercihlerinizi belirlemeniz gerekebilir…

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]