FREELANCE (EVDEN) ÇALIŞMA MODELİ YENİ İŞ FIRSATLARI SUNUYOR

65
FREELANCE (EVDEN) ÇALIŞMA MODELİ YENİ İŞ FIRSATLARI SUNUYOR
ads

Dünyayı saran Pandemi sürecinde ön plana çıkan kavramlardan biri de “Freelance çalışma” modeli oldu. Şirketler; işlerin sürdürülebilirliği için esnek çalışma modeline geçiş yapmaya başlarken, freelance çalışmak isteyenler için de yeni iş fırsatları doğdu.

Bilgi ve Teknoloji, çalışma hayatını ve iş yapış şekillerini dönüştürmeye devam ediyor. Freelance çalışma kavramı, artık hayatımıza tam anlamıyla girmiş durumda.

Freelance çalışmanın sunduğu fırsatlara değinmeden önce, bu konuda bazı istatistikler paylaşmak istiyorum. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) verilerine göre önümüzdeki 10 yıllık süreçte freelance çalışan sayısı, iş gücünün yarısını oluşturacak. Up Work verilerine göre, ABD’de her üç kişiden biri freelance çalışıyor. Türkiye’de ise bu konuda henüz net bir veri bulunmuyor. Ancak bazı raporlarda Türkiye’de evden çalışanlarla birlikte freelance çalışan sayısı artık milyonlarla ifade ediliyor. Dolayısıyla iş hayatında sürdürülebilirliği sağlamak için bu dönüşüme uyum sağlamak gerekiyor.

İstediğin zaman ve istediğin yerde çalışma

Freelance çalışmayı tek bir çalışma modeli olarak seçilebileceğin gibi, ek gelir elde etmek amacıyla da tercih edebilirsin. Günümüzde bu konuda en çok fırsat ise tabii ki internette yer alıyor. Tasarımyazılım ve içerik üretimi gibi alanların freelance çalışmaya en uygun alanlar. Sosyal medya yönetimigörsel ve video tasarımweb tasarımmetin yazarlığı gibi farklı alanlarda da freelance çalışma fırsatları yakalayabilirsin.

İletişimde güvenliğe dikkat etmelisiniz

Freelance çalışmak için freelance iş ilanlarına başvurabileceğin gibi, seninle aynı alanda çalışmalar yaptığını bildiğin şirketlerle veya kişilerle ile ’de iletişime geçebilirsin. Eğer varsa önceki çalışmalarını referans göstermen, yoksa yapabileceklerini belgelemen ve öneri çalışmalar sunman bu konuda öne çıkmanı sağlayacaktır. Freelance çalışma modelinde iletişimin, tam zamanlı çalışma modeline göre çok daha önemli olduğu söylenebilir. Bu konuda birlikte iş yapacağın şirketin/kişinin sana güven duymasını sağlaman, görevi zamanında ve istenilen şekilde yapabileceğin konusunda karşı tarafı ikna etmen gerekiyor.

Başarılı olman kolay olmayacak yine de azimle başarabilirsin

Zamandan ve mekândan bağımsız çalışma fikri ilk başta kulağa çok hoş geliyor. Ancak bu durum hep istediğin saatlerde ve istediğin yerde çalışacağın anlamına gelmiyor. Mesai saatleri içinde ulaşılabilir olmak, acil yetişmesi gereken işlerde esnek çalışmalar yapmayı göze almak freelance çalışmada karşılaşılabilecek rutin olaylar. Freelance modelde çalışmak istediğin alanı ve işi direkt olarak kendin seçebildiğin için çalışırken de oldukça keyifli bir çalışma şekline sahip olacaksın

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]