DİJİTAL PAZARLAMANIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR

96
DİJİTAL PAZARLAMANIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR
ads

C:\Users\Acer\Desktop\kocaeli resimler\hikayeler\EMAİL.jpg

Burada önemli olan bu pazarlama alanının herkes tarafından bilinmiyor oluşu, onun için mutlaka bu alanda uzman kişilerle doğru şekilde reklam hizmetini almak işinizi etkiler. Tabii ki onlarca avantajı olduğu gibi biraz da dezavantajı var dijital pazarlamanın. Zaten yeryüzünde sadece avantajı olan ne var ki? Bu sebeple dezavantajlardan uzak durmaya çalışarak zararlarından bir nebze korunabilirsiniz. Dijital pazarlama sadece para kazandırabilen bir yer değil aynı zamanda bir firmanın “Daha iyi nasıl batılır?” sorusuna gerçek bir cevaptır.

İnternette Çok Fazla ürününüze Alternatif Olması

Şöyle düşünün, Türkiye’de 1000 tane kuaförün aynı cadde üzerine dükkân açmış. Hangisi daha iyi iş yapacak hangileri para kazanamayacak? Markalar internette milyonlarca içerik, reklam ve görsel sunabiliyor. Rekabetin bu kadar çetin olmasının ana sebebi çok fazla alternatif olmasıdır. Ancak sevilen bir marka haline gelmek, kişinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor olmak diğer alternatifleri her zaman yok edecektir. Bu sebeple alternatif yıkan bir yanınızın olması gerekiyor. Yoksa sizin gibi binlerce işletme olduğunu asla unutmayın.

Hızlı İletişim Hataları Olması

Bu dijitalleşen dünyada İnternet zaten çok hızlı bir ortamdır, bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Anlık değişimler, yükselen firmalar, düşen firmalar tüm bu işlemler anında gerçekleşiyor. Bu sebeple bu kadar hızlı bir ortamda iletişimin yavaş olması beklenemez. Hızlı olan iletişimin içerisinde ise her zaman hatalar vardır. Bu sebeple bir müşteriniz ile iletişim kurarken mutlaka dikkatli ve seçici olmanız gerekiyor.

İşveren Kimi Arar?

İşveren, problemlerini çözecek insanı arar.

Cevabın bu kadar basit olduğu bir soruda adayın iş görüşmesine gitmeden önce çalışması gereken konu, başvurduğu pozisyonda işverenin ne gibi problemler yaşayabiliyor olacağı ve kendisinin sorunlar için masaya koyabileceği çözümlerdir.

Örneğin başvurduğunuz pozisyon satış üzerineyse, bilin ki o şirketteki sorunlar satmak üzerinedir. Ciro arttırmak bir sorundur, müşteri şikayetlerini gidermek, müşteriyi memnun etmek birer sorundur. Ürün ve hizmetleri çok iyi bilmek birer sorundur. Satış pozisyonlarına başvuran bir adayın şirketin bu sorunlarında doğru çözüm ortağı, doğru işbirliği yapılacak insan olduğunu, sorunları nasıl çözeceğini anlatabiliyor olması beklenir. İş ararken aday taleplerinden önce vaadlerini masaya koymalıdır.

Üniversiteden yeni mezun adaylar işverenin sorunlarına çözüm üretme sürecinde tecrübesiz oldukları vurgusunu yapabilirler. Ancak bu onların başvurdukları pozisyonun ne iş yaptığı hakkında bilgisiz olmalarını gerektirmez. Gerek kitaplar, gerekse internet ortamında meslekler, görev tanımları, her meslekte yaşananlara dair pek çok web sitesi, blog bulunuyor. Aday, tecrübesiz olsa bile, okudukları vasıtasıyla pozisyonda yaşanmakta olan sorunlar ile tanışabilir, meslektaşları ile empati kurabilir. Daha ötesine geçmek ise o işi yapmakta olan bir profesyonel ile yaptığı iş ve yaşadığı problemler hakkında bilgi alışverişi yapmakla olabilir. Analitik düşünce yetkinliğine sahip bir beyin işi yapmamış olsa bile kendi çözüm önerilerini geliştirebilir. Bu adayın pozisyona adapte olabileceğinin başta kendisi tarafından keşfidir.

Mülakat yapan İK profesyonelleri veya yöneticiler iş görüşmesinde ister tecrübeli, ister tecrübesiz olsun adayların işverene katacağı katma değerin peşindedir. Bu arayışın karşılığını bulması, şirketi ileri taşıyabilecek problem çözücü, fikir geliştirici, sorumluluk almaya hazır olduğunu belirten çalışkan beyinlere ulaşılabildiğinde olur.

“Ben problem çözerim, üstelik onları problem çözme teknikleri kullanarak çözebilirim” diyorsanız ve bunu size verilen vaka çalışmasında kanıtlayabiliyorsanız sizi reddedecek tek bir işveren olmaz, olamaz.

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]