Çok İstediğin Bir Şeye Sahip Olduğunda Hevesiniz mi Kaçıyor?

72
Çok İstediğin Bir Şeye Sahip Olduğunda Hevesiniz mi Kaçıyor?
ads

Kendinizi sık sık hayalinizi gerçekleştirirken ve sonunda hayal kırıklığına uğrarken mi buluyorsunuz? Almak istediğiniz bir şeyi satın aldıktan sonra çabucak sıkılıyor musunuz? Ya da belki sadece iyi hissin daha uzun sürmesini mi? İstiyorsunuz.

Odaklandığınız hiçbir şey düşündüğünüz kadar sizi mutlu etmeyecektir.

En son ne zaman yeni bir araba almayı, istediğimiz bir işi bulmayı, daha güzel bir eve taşınmayı veya hayatı paylaşacak güzel bir eş bulmayı hayal ettiğinizi hatırlıyor musunuz?

Bunları elde etseydiniz ne kadar mutlu olacağınıza olan hayalinizi hatırlıyor musunuz?

Sonunda bunlardan birine ulaştığınızı varsayalım. Sizdeki mutluluk artışının o kadar uzun sürmediğini veya hayal ettiğiniz kadar büyük bir mutluluk olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Çoğumuz bu süreçlerden geçmişizdir.

Eskisi kadar hevesli değilim.
Alıştım.
İlk zamanlardaki isteğim kalmadı.

Mutlulukta veya üzüntüde başlangıçta bir artış olur, ancak zaman geçtikçe, bir olayın neden olduğu mutluluk veya hüzün duygusu azalmaya başlar ve alışkanlığa dönüşür.

Çok isteyip elde ettiğimiz bir şeyi elde ettikten sonra ona yüklediğimiz anlamın azalmasını, genellikle benzer bir kavram olan duyarsızlaştırma ile karıştırmamak gereklidir.

Çünkü Duyarsızlaştırma, bir olayın duygusal yoğunluğunu azaltmaktır.

Bununla birlikte, sahip olduğumuz şeyde kaçan hevesimiz bu konudaki olumlu veya olumsuz algılarını değiştirerek sahip olmanın getirdiği mutluluk dalgasının muhtemelen zamanla azalması gibi…

İlginç olan şu ki, aynı ilke zor olaylar için de geçerlidir. Çoğu zaman, insanlar bir kayıp veya aksilik yaşadığında, olumsuz olaya eşlik eden duyguların şiddeti de zamanla azalır.

Sahip olmayı istediğiniz şeyler, gitmeyi çok arzu ettiğiniz bir yer, bulunmak için can attığınız bir ortam, tanışmak için çaba harcadığınız biri…

İnsanın hayatında olması için çok büyük arzu duyduğu ve amaca ulaştığı zaman mutluluğun giderek azalması ve eski duygu durumuna geri dönmesi haline artık hevesim kalmadı mı? Diyelim.

Bu durum belirli yaş dilimlerinde aldığınız hazların yoğunluğunda değişiklik gösteriyor.

Çocukluğunuzda çok istediğiniz ama kolayca sahip olamadığınız bir oyuncağı düşünün. Bir de şimdiki halinizi, alım gücünüzü kendi ekonomik özgürlüğünüzü ve bu güce bağlı çok istediğiniz bir ev ya da arabayı düşünün.

Çocukluğunuzda uzun zaman boyunca hayal edip sonunda elde ettiğiniz oyuncağın verdiği haz ile şu an çok isteyip sonrasında sahip olduğunuz evi ya da arabayı aldıktan sonraki duyduğunuz mutluluk arasında oldukça büyük fark olur.

Çocuklukta duyduğunuz mutluluk daha yoğun, daha değerli olurken, şu an ki duyduğunuz mutluluğunuz daha geçici hale geliyor.

Yani büyük olayların günlük etkileri devam etse de duygularımız bir nevi dengeye kavuşur. Başka hedefler, umutlar ve arzular peşinde koşarız.

Duygularınızın süresini etkileyebilecek bir diğer faktör, mutluluk arayışında kendinizi başkalarıyla karşılaştırıp karşılaştırmadığınızla ilgilidir.

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]