Canım Çok Sıkılıyor

41
Canım Çok Sıkılıyor
ads

Canım Çok Sıkılıyor

Sıkılmaktan sıkıldınız mı? Can sıkıntısının gerçekte ne olduğunu, neden olduğunu ve neler yapabileceğinizi öğrenin.

Can sıkıntısı, “her şeyin başladığı ve hiçbir şeyin başlamadığı o askıya alınmış canlanma halidir, en gereksiz şeyleri içeren dağınık huzursuzluk veren ruh halidir.

Hatta rutin yaptığınız işleri gözden geçirdiğinizde, sürekli olarak aynı işleri aynı durumda sürdürmek zorunda olduğunuz bir düzeni izliyorsanız sıkılmamanız neredeyse mümkün değil

Elbette hepimiz can sıkıntısını aynı şekilde yaşamıyoruz. Bazılarımız diğerlerinden daha fazla heyecana ihtiyaç duyuyor.

Özellikle pek çoğumuzun evden çalışma düzenine geçtiği şu dönemde ofise gitmiyor olmak, arkadaşlarınızla olan planlarımızın sınırlanması yaptığınız anlık buluşmaların rafa kalkması gibi eski yaşamınıza küçücük de olsa farklı dokunuşlar getiren pek çok günlük deneyimin artık olmaması, özellikle bu dönemde sıkılmış hissetmenizin en önemli sebepleri arasında olabilir.

Batı kültüründe ise can sıkıntısını tanımlamanın en yaygın yolu yapılması gereken bir şeyi yapmamaktır. Can sıkıntısı, genellikle, bireyin mevcut faaliyete karşı yoğun bir ilgisizlik ve odaklanma güçlüğü hissettiği hoş olmayan bir duygusal durum olarak görülür.

Can sıkıntımızdan kurtulmak için Hepimizin bu döneminde en çok kullandığı sosyal medya ve teknoloji aslında sanıldığı gibi can sıkıntısını gidermenin değil, daha da sıkılmamızın en önemli sebepleri arasında olduğu bilinmektedir.

Canımız sıkıldığında Instagram’da saatler geçirmek, boş zamanımızın tamamını facebook veya Youtube’ta komik videolar izlemek sıkılma hissini geçici olarak engellese de, uzun vadede yaşam kalitemizin azalmasına ve zamanımızı boşa geçirmek gibi sıkılmamıza neden olabilir.

Evlere kapanmanın beraberinde getirdiği iç huzursuzluk kendimizi bu kadar sıkışmış, çaresiz ve sıkılmış hissetmemizin sebebi de aslında bu temel ihtiyaca temas etmiş oluyor. Seyahat özgürlüğümüzün kısıtlanması, kafe ve restoranların kapatılması, sokağa çıkma yasakları gibi pek çok önlem, beynimizin eski normale olan özlemimizin karşılanmamasıysa can sıkıntısını beraberinde getiriyor.

Çocukken yapacak bir şey bulamamaktan canınızı sıktığınızda büyüklerinizin çileden çıktığı gibi, hayal gücünüz, “tutkularınızı” yansıtan bir işe sahip olmanın mutluluğundan yoksun olduğunuzu gösterir.

Yalnız başına mutlu olamazken başkalarının sizi mutlu etmesini beklemek sürdürülebilir bir davranış değil, tek başınıza olduğunuz zamanlarda sıkılmanızın da en önemli sebeplerinden biridir bu…

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]