Sonsuz Mutluluk Arayışında Sırada Ne Var?

275
Sonsuz Mutluluk Arayışında Sırada Ne Var?
ads

Bu Sonsuz Mutluluk Arayışında Sırada Ne Var?

Kendimizle ilgili olan sorularımız. Gündelik hayatımızda nelere ihtiyacımız var? Hangi davranışımız bizim seçimimiz? Nasıl bir hayatı tercih ediyoruz? Bu hayatı kimler için yaşıyoruz? niçin buradayız? Neden böyle yapıyoruz? Bu hayattaki amacımız ney? Ve daha birçok soru ve Bu sorulara verilebilecek bir sürü benzer yanıt var, hepsinin ortak noktası sanıyorum mutlu olmak, bizi neyin mutlu edeceğini düşünüyorsak ona sahip olmakla ilgili.

Bizi mutluluğa götüren şey, mutluluğun ne anlama geldiği değil, mutluluğa giden yolda ne kadar eğlendiğimizdir. Peki ya mutluluk yolun sonu değil de, yol ise?

Hepimiz hayatımızdaki mutluluğu sürekli hale getirmek gibi bir gaye içindeyiz. Peki, Kim hayatında sürekli mutlu olmak istemez ki? Asıl olan şu, bu duygunun olmayacağını bile bile istememizdeki amaç mutluluğa yüklediğimiz anlam mıdır?

Her şeyden önce unutmamak gerekir ki mutluluk bir duygu halidir ve tüm duygularda olduğu gibi mutluluk hali de gelip geçicidir. Sürekli mutlu olmak veya mutlu olmaya çalışmak bir amaç olarak belirlenmemelidir, çünkü gerçekçi değildir.

Sosyal medya da dikkatimizi çekmek için yarışan birçok algı var. Neye dikkatimizi vereceğimizi, neye odaklanacağımızı, nasıl istikrarlı olacağımızı ve nasıl bir davranış sergileyeceğimizi sağlamakta zorlanır hale geldik.

Günümüz dünyasında insan olarak bizim için, önemli olanın mutlu olmak değil, mutlu görünmek olduğuna dair bir inanç geliştirdik.

Zaman zaman ve belli konularda kendimizi eksik, yetersiz ya da başarısız bulduk.
Zayıflıklarımıza birer maske taktık. Ne kadar çok şeye sahip olursak o kadar mutlu oluruz sandık.

Mutluluğu hayal ederken sosyal ilişkilerimizde bencilleştik. İlişkilerimizde anlaşılmak istedik. Anlaşılırsak mutlu olacağımızı düşündük, peki ne kadar karşımızdakini anlamak için uğraştık?

Sosyal medyada insanların özellikle başkaları ile kendisini kıyaslaması gerçekçi olmayan düşüncelere yol açabilir. Emin olun pek çok insanın kendinde veya başkalarında fark ettiği bir durum var ki, mutlu olmasam bile kendimi mutlu gözükmem lazım düşüncesi insanı olmadığı biri gibi davranmaya itebiliyor. Peki, mutlu gözükmek zorunda mıyız? Bu algıyı yıkabilmek için ancak gerçek hayatımızla yüzleşmek ile mümkün olur.

Mutluluğa bir ihtiyaç gibi bakıyoruz. Aç olduğumuzda açlık ihtiyacımızı gidermek ister gibi. Mutluluğun peşine çok fazla düşüyoruz.

Oysa mutluluk; sabah kalktığımızda sağlığımızın yerinde olmasıdır. Gün başında ayrıldığımız sevdiklerimizi akşam tekrar görebilmektir, bir başkasına ihtiyaç duymadan yürüyebilmektir, çalışabildiğin bir işe sahip olmaktır, yapabildiğin bir iyiliğe, bir gülümseme, bir iltifat, iyi bir dilek, sevdiğimiz birinden aldığımız hediye ve zor bir gün geçirdiğinde yanımızda olan bir dosttur mutluluk. Kendini sevmek, senin olan her şeyi kabul etmektir mutluluk. İnsanların farklılıklarının zenginlik olduğunu görmektir mutluluk. Mutluluk hissetmektir, dışarıda değil, içeridedir mutluluk.

Aslında mutluluk tüm ihtiyaçlarımızı giderirken yaşadığımızdır. Ufacık hoşa giden anlar bile bir miktar mutluluktur. Hepimizin sürekli mutlu olması mümkün değildir. Ancak hepimizin hayatımızdaki bu mutluluk durumunu arttırmak gibi bir inancı olabilir. Bunun için yanında mutlu olduğumuz kişiler, yapmaktan keyif aldığımız işler, bizi mutlu eden yerler vardır. Hayatımızdaki mutluluk duygusunu arttırmak için mutluluğumuza olumlu katkısı olan ne varsa bunlarla ilgili deneyimlerimizi artırmaya çalışabiliriz.

Zihnimizin sürekli olarak geçmiş veya gelecekte dolaştığını dikkate alırsak bulunduğumuz anı yaşayabilmek çok önemlidir. Geçmiş olaylara kafayı takmak ve sürekli düşünmek, sahip olmadıklarımızın yokluğuna odaklanmak veya henüz gerçekleşmemiş olan şeyler için şimdiden sıkıntıya girmek…

Bunların hepsi şu anımızı yaşayamadığımızı gösteren işaretler. Bunları hiç yapmayalım demek de gerçekçi değil. Tabii ki geçmişi hatırlayacak veya ileride yapacağımız her hangi bir şey için çalışmalıyız. Ancak şu ana gelebilmek ve şu an hayatımızda sahip olduklarımızın farkına varabilmek için zaman oluşturmak bile inanın çok değerli.

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]