Bir Yalan Dört Doğruyu Götür. İyilik, Güven, Sadakat Huzur

224
Bir Yalan Dört Doğruyu Götür. İyilik, Güven, Sadakat Huzur
ads

Pek çok yalan önemsiz gibi gelir ve sadece huzuru korumak ya da birinin kendini iyi hissetmesini sağlamak için söylenir. Bazıları ise kendi içinde bulunduğu durumu gizlemek için söylenir. Okul arkadaşımın “Peruk taktığını söyleyememesi” gibi.

Ancak birisini haksız yere bir suçla suçlamak veya insanlara yalan söylemek gibi kötü alışkanlıklar, yıkıcı sonuçlara yol açabilir. Sahtekârlık beyni yüksek bir alarm durumuna sokar ve bu stres yalanın büyüklüğüyle birlikte artar.

Beyin neden dürüstlüğü önemser? Sosyal insanlar olarak iletişimimiz her şeyden önemlidir. Sonuç olarak, çoğu insan iletişiminde güvenilirlik ve dürüstlük imajını sürdürmek için çok çalışır.

Sahtekarlığın kişinin itibarına geri dönülemez bir zarar verebileceğini bilerek yalan söylemek, doğası gereği kötü bir ahlaktır.

Aldatmaya başladığımızda solunum ve kalp atışlarımız hızlanır, terlemeye başlarız, ağzımız kurur ve sesimiz titreyebilir. Bu fizyolojik etkilerden bazıları klasik yalan makinesi testinin temelini oluşturur.

İnsanların yalan söyleme yetenekleri kısmen beyindeki farklılıklardan dolayı farklılık gösterir.

Herkes bir şekilde yalanlardan etkilenmiş olabilir. Yalan söylemenin size ve çevrenizdeki herkese zarar veren yıkıcı bir alışkanlık olduğu konusunda herkes hemfikirdir.

Bazıları için yalan söylemek bir uyuşturucu, bir bağımlılık gibidir. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmemelidir. Yalan söylemek o kadar kötü alışkanlıktı ki insan bazen kendisine bile yalan söylediği olur.

Yalanların hayatınızın herhangi bir parçası olmasına asla izin vermeyin. Oysa bir yalan döngüsüne hapsolmuş insanlar, sadece yalancı olarak ortaya çıkma korkusuyla değil, aynı zamanda kendileri hakkındaki gerçeği ortaya çıkarma korkusuyla kontrol edilebilir olmuşlardır.

Yalan söylerken neleri göze alırız

1) İnsanların güvenini kaybedersiniz ve başkalarının güvenini kaybettiğinizde insan olarak değerinizi kaybedersiniz.

2) Biri size yalan söylerse ve siz bunu öğrenirseniz, incinirsiniz. Bu nedenle, aynı şekilde bir yalan söylerseniz başkalarını da incittiğinizi anlamalısınız.

3) Bir yalanı örtmek için daha fazla yalan söylemek zorunda kalabilirsiniz.

4) Yalan söylediğinde, bir tedirginlik hissedersin ve yakalanmaktan korkarsın.

5) Bir kişi kişisel çıkarları için yalan söylediğinde, insanların gözündeki değerini kaybeder.

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]