Bir İlişkide Neden Olmak İsteriz?

230
Bir İlişkide Neden Olmak İsteriz?
ads

“İnsanın değeri aradığı şeydir.” Mevlana Celaleddin Rumi

Bu gün biz bir ilişkide ne istiyoruz konusuna girmek istedim. Öncelikle kendimize bu soruyu sorup doğru cevap verebilmenin ne kadar zor olduğunun bilincindeyim. Burada biz ilişkiye biraz durup o duygunun yoğunluğundan çıkıp içimize bakmamız gerekir. Bir adım öteye gidecek olursak, içimize bakmak demek gerçekten “bu ilişki ve ben” arasında bir bağ olup olmadığını da sorgulamaya gidecektir.

Bu içinden çıkmakta zorlanacağınız sorular karşısında tabi ki istesek de istemesek de bazı yanıtlara ulaşacağız.. İşte bu yanıtlar bizim ilişkiden beklentimizi ortaya koyabilecek mi?

Belki de birçoğumuz çoktan bu ilişkiden kopmuşuzdur. Şimdi kim yeniden bir ilişkiye başlayacak, yeniden tanışacak, bu ilişkiye zaman ayıracak, bu ilişkiye nasıl alışacak ve bu yeni yola nasıl çıkacak gibi kendimizi avuttuğumuz bir bilinç ile yolumuza devam ederiz.

Belki de birçoğumuz ben zaten öylesine takılıyorum diyebiliriz ki bu bir tercih olsa da aslında ilişki tek başına yaşanılan bir durum değildir. Zaten beklentimizin olmadığı, sadece güzel vakit geçirmek için bir arada olduğumuza inandığımız, fakat bir o kadar da samimiyetsiz olan bu ilişkilerin varlığı evet bize mutluluk verir; ama genel olarak içimizdeki boşlukları doldurmaya yetmeyecektir…

Biz genelde ne istediğimizi biliyoruz, yalnız bazı şeyleri yaşayarak öğrenmeliyim dediğimizde genellikle ilişkide gereğinden fazla kalırız. Çünkü gerçekte ne istediğimizden emin değilizdir. Başlangıçtan beri. Bu, gereksiz deneme yanılmalara ve çok daha fazla acı çekmemize neden olur.

Ancak beklentilerimizi tam olarak anlamadan ve anlatmadan bir ilişkiye girdiğimizde, o ilişkide genellikle ilişkide olduğumuz kişiyi değiştirmeye çalışırız.

Bir ilişki içindeyken, her zaman başka birinin isteklerini, ihtiyaçlarını, hedeflerini ve özlemlerini öğrenmeye çalışmakla o kadar meşgulüz ki çoğu zaman kendimizi unuturuz.
Bazen aşk, kazanmak isteyip de kazanamadığımız bir savaşa dönüşebilir. Birçok ilişki olması gerektiği gibi değildir.

Doğru bir ilişki istemesinin sebepleri Sevilmek, değer verilmek, özel hissetmek, güvende ve emniyette olmak için yaşanmayacaksa neden bir ilişki içinde olunsun ki? Eğer öğle değilse bir ilişkinin ne anlamı var? diye düşünüyor olabilirsiniz. Beni anla, yalnızlığımı al ve kendimi iyi hissetmemi ve mutlu olmamı sağla.

İki insan iyi ya da kötü bir ilişki yaşayabilir elbette. Oysaki ilişkide öğrenmek ve sevgiyi paylaşmak yerine sevgiyi elde etmek için uğraşacak olursak bu ilişkimizi kısa zamanda bitmesine neden olabilir.

Her iki kişide de diğeri tarafından sevilmeye çalışırken ve ikisi de sevmeyi öğrenmemişken, her ikisi de sonunda hayal kırıklığına uğrayacaktır. Çoğu zaman, biri veya her ikisi de yanlış eşi seçtiklerine inanabilir.

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]