Aşk Yanındayken Mi Yoksa Yalnızken Mi Daha Güzel?

289
Aşk Yanındayken Mi Yoksa Yalnızken Mi Daha Güzel?
ads

Aşk Yanındayken Mi Yoksa Yalnızken Mi Daha Güzel? ya Sevilmek

Bir ilişkiyi diğerinden ayıran en önemli detaylardan biri sevdiğimiz ile olan uyumumuzdur. İlişkimizde samimiyet ve yakınlığı arttıran birçok durumların olduğu tartışılmazdır.

Ancak ilişkilerde bilinen ve birçoğumuzun sevgide yakınlığı ve samimiyeti artıran şeyin fiziki yakınlık ya da beraberlik değil aksine, tarafların birlikte yaşarken bireysel değil birlikte düşünüp ortak karar almaları çok önemlidir.

İlişkilerimizde yaşadığımız bu değişimin oldukça basit sebepleri vardır. Çünkü ilişkide kişiler daha fazla şeyi birlikte yapmaya başladıkça, birlikte zaman geçirdikçe zevkleri, beklentileri, hayalleri bir olmaya başlar. Sadece zamanlarını değil uğraşlarını, arkadaşlıklarını, gezilerini, hatta işlerini bile birbirleriyle paylaşır hale gelirler. İki insanın yaşamı ortak bir amaçta birleşince bir süre sonra birbirlerini ayrılmaz bir bütün olarak görürler. Böyle görmeye başladıkları dönemde artık kişisel alanlarına müdahale etmeyi ilişkinin normal süreci olarak kabul ederler.

Bu birliktelik ile ben merkezli kişiliklerden çıkıp biz merkezli kişiliğe dönüşürler. Kişilik yavaş yavaş o noktaya dönüştükten bir süre sonra da artık alacağınız tüm kararlarda, yapacağınız tüm planlarda, yaşamınızın her alanında istemsizce sadece kendinizi değil eşinizi de kişiliğinizin bir parçası gibi görerek adım atma eğiliminde olursunuz.

Aslında Farkında olmasanız da bir karar almış olmanız, bir plan yapmış olmanız ya da bir şey söylemeniz, ilişkinizde sonuçlarının sadece sizi değil eşinizi de nasıl etkileyeceği, onun ne hissedeceği, ne tepki vereceği ve ilişkinizi nasıl bir duruma düşeceğini de düşünmüş olmalısınız.

Öncelikle günümüzde sevilmenin ne olduğunu bir gözlemlesek acaba bu kavramı nasıl tanımlarız. Sevilmek diyorum, günümüzde bir kafede oturup yarım saat gözlem yaptığımızda çoktan silinip gitmiş olduğunu üzüntü ile görebileceğimiz bir kavrama dönüşmüş durumda. Maalesef sevgi elimizden düşmeyen telefonlara bırakmış yerini. Öleceğimiz mesajlaşmalar almış canım sevilmek kavramının anlamını… Sonra üstüne biraz da ilişkide olduğumuz kişi bize sevilmek duygusunu veremiyor ya da beklediğimizden az veriyor ise başka biri hatta üçüncü bir kişide de olur, düşüncesiyle yeter ki sevileyim o duyguya sahip olabileyim diye, kandırmak, kandırılmak, aldatmak, aldatılmak bunlar beni ilgilendirmiyor. Nasıl olursa olsun durumunda. İşte günümüzün muhteşem sevilmek anlayışı…

Sadece huzur isterdim bu sevilmek yolculuğunun içinde. En güzelinden, en muhteşeminden hayatta hangi dalgaya ve hangi fırtınaya yakalanırsam yakalanayım içinde olduğum gemide huzur olduğunu bilmek isterdim.

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]