Anlamak Hak Vermek Midir?

301
Anlamak Hak Vermek Midir?
ads

Anlaşılmak

Tüm insanlar gibi bizde anlaşılmak istiyoruz. Bu bizim en doğal ihtiyacımız ve arzumuzdur. Hatta anlaşılmak yeme, içime, barınma, tatil yapmak gibi fiziksel ihtiyaçlarımız kadar önemlidir. Anlaşılmak içimizde bulunduğumuz halin, yaşadığımız sıkıntının, çekilen acının, ya da hissettiğimiz mutluluğun diğer insanlar tarafından anlaşılması. Hepimiz bunu isteriz değil mi. Özellikle yakın çevremizden…

Bizim için, anlaşılmak bu kadar kolaydır aslında ama aynı zamanda bir o kadar da zordur.

İnsanların anlaşılma ihtiyacı her zaman karşılanmayabilir. İşte bu noktada bazı sıkıntılar ortaya çıkar. Özellikle de belli zamanlarda veya uzun süre kimse tarafından anlaşılmama hissi yoğun bir şekilde hissedildiğinde ciddi sonuçlar doğurmaya başlar.

Anlaşılmamak bazen çok basit ya da önemsiz bir şeymiş gibi algılanabilir ancak aslında pek çok psikolojik sorunun temelinde bu yatar. Anlaşılmamış olmak.

Belki de en eski iletişim biçimi hikâye anlatımıdır. İnsanlar, dünyayı anlamlandırmaya, geleceği tahmin etmeye ve kesinlikle eğlendirmeye yardımcı olmak için tarih boyunca birbirlerine hikâyeler anlattılar. Hikâye anlatma sanatı, kendinizi, mesajınızı ve aynı anda sizinle iletişim kuran bir kitleye nasıl ilettiğinizi anlamanıza dayanır. Beklentiniz, tepkiniz ve sürece uyum sağlamanız ne kadar başarılı iletişim kurabileceğinizi belirler.

Şu hataya kesinlikle düşülmemesi gerekiyor. Anlamak hak vermek değildir. Anlaşılmama duygusu bazen anlamakla hak vermenin birbirine karıştırılmasından kaynaklanır. Karşımızda iletişim kurduğumuz kişinin bize hak vermediği durumlarda bizi anlamadığı sonucuna varmak çok yanlış bir çıkarım olur.

Çünkü birine hak vermesek de, yaptığını doğru bulmasak da, neyi neden yaptığını, ne hissettiğini anlayabiliriz. Çünkü anlamak için o kişiyle aynı fikirde olmak zorunda değiliz.

Arkadaşımız kötü bir durum yaşamış ise Onu bu noktaya getiren şartları, yaşadığı duyguları, içinde bulunduğu durumu anlayabiliriz. Çünkü davranışına hak vermeyebiliriz. Bu durum onu anlamamıza engel değil. Bu ayrımı fark edildiğimizde birçok olaya ve kişiye bakış açımız da aynı şekilde değişecektir.

Bizi anlamadığını düşündüğümüz birçok kişinin aslında davranışımıza, söylediğimiz söze hak vermese de, bizi bir noktada anladığını fark ederiz. Yani biz de onu anlarız

Muhyiddin Er Yıldız

ads
Araç çubuğuna atla
[responsivevoice_button voice="Turkish Female"]